Nu har jag tappat räkningen på hur många dagar vi varit på ALV men igår blev ändå den bästa dagen och vilken tur vi hade!
Vi halv lurade in Vilda till Bröderna Lejonhjärtas del av ALV. Av någon anledning har hon vägrat gå in där. Vi viste att hon skulle älska stället och de gjorde hon verkligen. Vi lekte att Vilda var Jonathan och att vi sprang från Katla och vakterna.

När vi kom till berget övergick leken till att Vilda blev Katla. Vi ber om ursäkt till alla vi råkade skrämma när Katla familjen vrålade sig fram, det blev några barn!


På väg tillbaka råkade vi gå rakt på repetitionen av ”Madicken har löss”. Vilda satt och viskade ”-gunga låten, gunga låten, gunga låten…” Och när favoritsången äntligen kom tappade hon hakan och blev helt tyst.


Sen blev det också Karlsson på taket som spökar. Andra gången vi såg den och barnen älskar när spöket jagar fröken Bock.

Det blev också allsång för tredje gången och en Pippi teater. Folket känner igen oss nu och säger -Är ni här i dag igen?!