Efter ett hav av lögner kom erkännandet.

Igår åt jag ute med vännerna Petra och Anna och blev plötsligt fullständigt bombarderad av sms från personen som svikit. Nu var det fler än jag som höjde på ögonbrynen och ställde frågor. När sanningen började komma ikapp blev lögnerna större och större i ren desperation, antar jag. Även mina vänner kunde knappt tro sina ögon.

Lite lugn och ro på min lediga kväll blev det inte..

Så idag ringde jag upp hen. Det blev först några varv med de redan kända lögnerna innan jag fick ur hen sanningen, 15 minuter rättare sagt… När hen äntligen talade sanning släppte min ilska och jag kände bara lättnad, jag visste ju redan. Även om huvudet bankar så känns det skönt att få ett erkännande och kunna gå vidare.

Andra gången Vildas rum städas idag…! Friskhetstecken!!

Vilda mår mycket bättre och antibiotikan tar bra. Nu har hon bara syrgas korta stunder under dagen. På natten dyker hon inte lika lågt i syresättning och hon behöver inte har lika stor mängd syrgas även om hon fortfarande behöver ha den. Vilda orkar och vill leka längre stunder så det känns bra. Nu ska det bli skönt att dra täcket över huvudet och ladda om. Imorgon är det 90-tals festival med många av 90-tals stjärnorna spelar. Kommer bli grymt!

Det känns väldigt roligt att berätta att ni redan nu är strax över 1 000 unika läsare med över 3 200 visningar. Tack för att ni läser 😃.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s